JÓGA JAKO ŠVÉDSKÝ STŮL

svedsky-stul.jpg

 

ZNÁTE TO: JSTE NA DOVOLENÉ, K VEČEŘI ŠVÉDSKÉ STOLY A VY MUSÍTE VYZKOUŠET VŠECHNY TY DOBROTY, KTERÉ SE NABÍZÍ: 10 DRUHŮ PŘEDKRMŮ, 5 HLAVNÍCH CHODŮ A VŠECHNY TY DEZERTY...!!

 Když jsem s jógou začala, chtěla jsem být nejlepší. Dokázat všechny ty pozice, které jsem znala z obrázků; být krásná, štíhlá, ladná....

Také jsem měla 2 děti, 10 kilo nadváhy, bylo mi přes třicet a do té doby jsem se ani moc nehýbala. A opravdu, cvičení mi pomohlo do půl roku zhubnout přebytečná kila, tělo se zpevnilo, do roka jsem se dokázala dostat do těch krásných pozic z obrázků (některých J ). Zlepšila se mi flexibilita, byla jsem plná energie, někdy až euforie, kdy se mi po cvičení vyplavovaly endorfiny v těle. Bylo to pro mě jako droga. Cvičila jsem 6 krát týdně.

Také jsem si svým cvičením občas způsobila nějaký úraz, začaly mě pobolívat tu bedra,  tu zápěstí nebo koleno.., začala jsem si všímat toho, že spoustu jogínů má různé zdravotní problémy, někteří s jógou kvůli problémům úplně přestali nebo můseli vyhledat pomoc lékařů. Říkala jsem si, proč to zdravé cvičení způsobuje tolik (často chronických) problémů?

Začala jsem jógu studovat u různých učitelů, Iyengar jógu, vhodnou pro lidi se zdravotními problémy, anatomii a kineziologii.. Učila jsem se řešit důsledky, ale chtěla jsem znát příčiny.

Až před několika lety jsem se seznámila se školou Yoga Synergy Australana Simona Borg Oliviera.

 Simon říká, že jóga je jak švédský stůl:

Znáte ten pocit, kdy jste v hotelu na dovolené, k večeři je švédský stůl a „musíte“ vyzkoušet všechny ty dobroty, které se nabízí: 10 druhů předkrmů, 5 hlavních jídel a ty dezerty! A jak je vám pak večer těžko, nemůžete spát, v posteli se jen převalujete a říkáte si, že jste měli sníst o několik talířů méně?

Úplně stejné je to s jógou: je tolik možností krásných pozic, slečna vedle mě na lekci to délá, tak proč ne já? Tamhleten se postavil na hlavu, to přece můžu udělat také!

Ale JE TO PRO MNE DOBRÉ?? Budu se cítit lépe? Můžu přirozené dýchat, jsem klidná a usmívám se nebo jsem v křeči, napjatá a moje tělo křičí, že TOHLE NEEE?

Jen tím, že budeme vnímat pocity svého těla se ochráníme před zraněním, přetěžováních, napětím a extrémním protahováním.

 Vyberme si ze švédského stolu pouze to, co je dobré PRO NÁS!

 Je to jednoduché: pokud se po cvičení cítím unavená, mám hlad a jsem ospalá, cítím se druhý den mizerně a bolí mě „celý člověk“, možná si posílím některé svaly, ale z dlouhodobého hlediska to pro mé tělo udržitelné není.

 Naopak po dobré hodině jógy  je mi líp! Vnímám lépe svoje tělo, jsem uvolněná, mám víc energie. Nemám hlad, nejsem unavená. Jsem příjemně protažená, posílená a celkově spokojená.

 Takže to shrnu: stačí používat zdravý rozum, poslouchat svoje tělo a dodržovat pár zásad:

 Méně (přirozeně) dýchat!  Ideálně tak, že si svůj dech ani neuvědomujeme.

 Méně napětí a natahování, více uvolnění

 Využívat aktivního pohybu svalů, nespoléhat se na gravitaci, vnější pomoc (tlak, tah, páku), momentum.

 Aktivní pohyb vychazí ze středu těla (pupíku), střed těla je uvolněný (měkké břicho). Buďme aktivní a uvolnění zároveň.

 Uvolnit se v průběhu cvičení. S uvolněním není třeba čekat až na závěrečnou šavásánu.

 Méně přemýšlet. Je jednoduché stresovat se v náročných situacích. Naučme se v nich uvolnit.

 Méně (kvalitně a rozumně) jíst.

 K tomu, abychom se CÍTILI se dobře, potřebujeme, aby nás nic nebolelo. Potřebujeme být přiměřeně pohybliví, silní a flexibilní. Když budeme mít rozumný a přirozený postoj (i)k životu, pohyb a dech, stane se jóga naší součástí.

(Nebo my její součastí J)

 

 

 

 
Martina Koralova